نفت سپاهان در جایگاه شصت و هفتم فهرست 500 شرکت برتر قرار گرفت

توضیحات محصول

با اعلام سازمان مدیریت صنعتی شرکت نفت سپاهان در جایگاه شصت و هفتم 500 شرکت برتر سال 1397 قرار گرفت که این رقم رشد 23 پله ای را نسبت به سال گذشته نشان می دهد.

همایش بیست و یکمین سال رتبه‌بندی شرکت‌های برتربا حضور مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی، مدیر مرکز رتبه‌بندی شرکت‌های برتر، مدیران ارشد بنگاه‌های برتر کشور و متخصصان این حوزه روز سه شنبه 9 بهمن ماه برگزار شد.  دراین همایش که با استقبال خوب مسئولان ، کارشناسان و اصحاب رسانه همراه شده بود، 500 شرکت بزرگ و برتر ایران در سال 1397(بر اساس عملکرد سال 1396) معرفی شدند. براین اساس ۱۰ شرکت‌ اول رتبه بندی به ترتیب شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس (هلدینگ)، بانک پارسیان (هلدینگ)، شرکت پالایش نفت اصفهان، شرکت سایپا (هلدینگ)، بانک صادرات ایران (هلدینگ)، شرکت پالایش نفت بندرعباس، شرکت فولاد مبارکه اصفهان (هلدینگ)، بانک آینده (هلدینگ)، شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان (هلدینگ) و بانک کارآفرین بودند.

همچنین براساس اعلام سازمان مدیریت صنعتی، شرکت نفت سپاهان در رتبه بندی 500 شرکت برتر سال 1397 در رتبه 67قرار گرفت که این رقم رشد 23 پله ای را نسبت به سال گذشته نشان می دهد.شرکت نفت سپاهان در رتبه بندی سال 1396(براساس عملکرد سال 1395) در پله 90 قرار گرفته بود که این ارتقاء، نشان از عملکرد مطلوب شرکت در سال مالی گذشته دارد.

در جدول رتبه بندی 500 شرکت برتر در گروه صنعت روانکار، شرکت نفت بهران در رتبه 60 قرار دارد و شرکت نفت ایرانول  رتبه 87 را از آن خود کرده است.بدین معنی که نفت سپاهان در این دسته بندی رتبه دوم را دارا می باشد.اما در این جدول در کل گروه فرآورده های نفتی شرکت نفت سپاهان با 17 هزار و 8/442میلیارد ریال فروش در رتبه هفتم قرار گرفته است. دراین گروه شرکت پالایش نفت اصفهان با فروش 250 هزار و 855 میلیارد ریال پیشتاز است.

در این رتبه بندی، شرکت‌ها علاوه بر شاخص «میزان فروش»، بر اساس ۳۲ شاخص دیگر نیز مقایسه می‌شوند. با توجه به عمومیت فهرست شرکت‌های برتر ایران و وجود انواع شرکت‌های تولیدی، خدماتی، بیمه‌ای، سرمایه‌گذاری و بانک‌های شرکت‌کننده در این رتبه‌بندی، برای همگن کردن رقم فروش این شرکت‌ها، مجموع درآمدهای عملیاتی شرکت لحاظ شده است. در مورد بانک‌ها از مجموع درآمدهای مشاع و غیرمشاع آنها استفاده می‌شود و مجموع درآمدهای بیمه‌ای و درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها نیز در مورد شرکت‌های بیمه‌ای لحاظ می‌شود. پس از گزینش و رتبه‌بندی شرکت‌ها بر اساس شاخص «میزان فروش»، این شرکت‌ها بر اساس میزان فروش به دسته‌های صدتایی تقسیم می‌شوند و شرکت‌های هر دسته بر اساس ۳۲ شاخص دیگر مقایسه و رتبه‌بندی می‌شوند. به این نحو، شرکت‌هایی با هم مقایسه می‌شوند که از نظر اندازه تا حدودی به هم نزدیک هستند. دسته‌بندی شاخص‌ها شامل «شاخص‌های اندازه و رشد شرکت»، «شاخص‌های سودآوری و عملکرد»، «شاخص‌های بهره‌وری»، «شاخص‌های صادرات»، «شاخص‌های نقدینگی»، «شاخص‌های بدهی» و «شاخص‌های بازار» است..