معرفی سایت بوشهر

توضیحات محصول

صادرات سالانه 350 هزار تن روغن پایه از پایانه صادراتی بوشهر

سایت صادراتی بوشهر تنها سایت صادراتی شرکت نفت سپاهان است که از سال 1383 آغاز بکار کرده است این سایت با در اختیار داشتن 110 متر اسکله و 3000 متر محوطه اختصاصی در بندر بوشهر مرکز اصلی صادرات محصولات شرکت به بسیاری از کشور های دنیاست. بمنظور آشنایی با فعالیت های این سایت گفتگوی کوتاهی با ابراهیم محمدی سرپرست سایت انجام داده ایم که در ادامه می خوانید.

جناب آقای محمدی لطفا در مورد لطفا در مورد نحوه فعالیت سایت توضیحاتی بفرمائید.

 سایت بوشهر تنها مرکز صادراتی شرکت نفت سپاهان است و  سالانه حدود  300 تا 350 هزار تن روغن پایه که اصلی ترین محصول شرکت نفت سپاهان  را به کشور های مختلف صادر می کند. دراین سایت 22 نفر به صورت ثابت مشغول به فعالیت هستند که امور مربوط به تخلیه و بارگیری را ساماندهی می نمایند. 7 نفربرای تخلیه مستقیم تانکر ها،4 نفر برای بارگیری بارج،یک نفر مسئول حراست،یک نفرمسئول ایمنی کار،چهار نفر انتظامات و نگهبان،یک نفرمسئول باسکول،دو نفرمسئول کنترل کیفیت و آزمایشگاه ، یک نفر مسئول امور گمرکی و بنده بعنوان سرپرست مجموعه، ترکیب 22نفر را تشکیل می دهند.

روند صادرات در شرکت به چه شکل است؟

نوع روغن پایه تولیدی شرکت روغن "اس ان 500" است که تقریبا تمام صادرات شرکت را به خود اختصاص داده است . این محصول توسط تانکر به بندر بوشهر انتقال می یابد و سپس از طریق کشتی به کشور مقصد صادر می شود.تقریبا در هر بارگیری حدود 200 تانکر وظیفه انتقال روغن پایه را از اصفهان به بوشهر بر عهده دارند و ظرفیت هر تانکر نیز حدود 25 تا 27 تن است. تخلیه بارقبلا  با دو جایگاه تخلیه یعنی ظرفیت  4 تانکر همزمان انجام میشد که بااجرای طرح توسعه  در سالهای اخیر، عملیات تخلیه با  8 جایگاه و تخلیه همزمان 16 تانکر به تناژ تقريبی 400 تن و بوسیله 4 دستگاه پمپ 8 اینچ انجام میشود. تخلیه را ميتوان بطور مستقيم به بارج مخزنی یا کشتی انجام داد. همچنین  يک دستگاه باسکول 60 تنی اختصاصی شرکت جهت باسکول تانکرهای ورودی در سايت نصب شده است تا ضمن  تسریع در کار، نیاز به استفاده از باسکول گمرک را برطرف سازد.

بارج مخزنی توضیحاتی بفرمائید. در مورد

بارج مخزنی سپيد 2 با ظرفیت 5000 تن به عنوان مخزن شناور جهت ذخیره روغن مورد استفاده میباشد.این بارج معمولا به طور مرتب بارگیری می شود تا در زمان بارگیری کشتی ها، عملیات بارگیری بدون وقفه و با سرعت بیشتری انجام گیرد. عملیات بارگیری از بارج با 6 دستگاه پمپ و با اتصال 2 لاین 6 اینج به کشتیها انجام ميگيرد و ظرفیت بارگيری در ساعت تا 400 تن قابل انجام ميباشد. همچنين 2 دستگاه جرثقیل ثابت جهت، برروی بارج نصب و جهت جابجایی اقلام مورد استفاده قرار ميگيرد. همچنین شرکت سه کشتی 5 هزار و 500 تنی،7 هزار تنی و 7 هزار و 500 تنی درمالکیت خود دارد که در امر صادرات محصولات خود از آنها استفاده می نماید.

عملیات بارگیری معمولا چند نوبت در ماه انجام می گیرد؟

تعداد دفعات بارگیری کشتی ها به نوع قرار دادهای صادرالتی شرکت دارد اما به طور میانگین حدود 4 بار در ماه عملیات بارگیری درسایت بوشهر انجام می گیرد.